17 Ağustos 2012

O NE ASİSTTİ ÖYLE BE!


Ligimiz Eskişehirspor-Akhisar Belediye maçıyla sezonu açtı.

Akhisar Belediye mütevazı kadrosuyla haddini bilerek oynadı ve kendi sahasında Eskişehir’i karşılayarak maça başladı. Müsabaka boyunca kapanan Akhisar’a karşı Es-es’in hücum gücünün ne ölçüde etkili olacağı sorusuna cevap arandı. Üzerine gelen rakibe kontralar hazırlaması da Akhisar’ın becerisini ölçecekti.

“Hücum ritmini yakayalamadık” dedi Ersun Yanal maç sonrasında. Sorun kuşkusuz sadece bu değildi. Akhisar iyi kapanan bir takım görüntüsünde olsa da iki stoperinin merkezden gelindiğinde var olan kırılgan yapısı da göze çarpıyordu. Ersun hoca rakibi analiz etmesiyle öne çıkan, bu konulardaki detaycılığıyla tanınan bir teknik adam iken bunun üzerine oyunu kurmaktan kaçınması ilginçti. Maç boyunca oyunu kenarlara taşımasını Nuhiu’yu beslemek olarak açıklansa da Akhisar’ın kara tahtada maç öncesi kilidinin kırılmamış olması yüksek ihtimal Ersun Yanal’ın hafta boyuca idmana çıkmamasıya da alakalı olsa gerek. Topa bu denli yüksek oranda sahip olunabilmesine karşı pozisyon üretiminde bu kadar sıkıntı çekiliyorsa rakibin güzek savunması kadar Ersun Yanal'ın taktik tahtası da burada belirleyici olmuştur.

Kırmızı siyahlılar maç boyunca %70 topa sahip olmayla oynadı ve 467 pasın 421'i doğru pas olarak kayıtlara geçti. Yanlış atılan 46 pasın büyük kısmında pay sahibi olan Erkan Zengin’in laubaliliği, Alper Potuk’un performansı kötü olmasa da sonuca etki edemeyen ya da "kötü etki eden" oyunuyla beraber Burhan tercihinden sağ bekte harcanılan muazzam orta saha oyuncusu olan Veysel Sarı’ya kadar sorunlar bir hayli fazla. Tüm bu olumsuz duruma karşı Kamara’nın kenardan merkeze kayan ve bencilliğinden arındırılmış doğru oyunu ise gelecek günler adına olumlu olan belki de tek ayrıntıydı Es-es adına.

Servet doğru tercih midir?

Diego uzun boylu, teknik, ayağına hakim ama hantal bir oyuncu. Tekniği iyi olsa da oyun görüşü yeterli değil ve bu onun özellikle kısa mesafede oyun kurucu bir stoper özelliği olmasının önüne geçiyor. Stoperdeki yeri garanti zira ofansif açıdan da takım adına önemi büyük. Bunun yanına çok daha kötü bir oyun kurucu ayrıntısıyla birlikte benzer özellikleri olan Servet’in yerleştirilmesi, özellikle hızlı ve çevik bir oyuncudan yoksun olmasının yanı sıra oyun kurucu olarak Dede’ye mahkum olup Hürriyet’i üçlü defans oynuyormuşçasına geriye çekmek durumunda kalması Es-es’e faydasından çok zararı dokunacak gibi duruyor.

Akhisar Belediye

Akhisar’ın maç boyunca en iyi yaptığı eylem üzerine gelen Eskişehir’e karşı sistemli bir şekilde savunma yapabilmesi. İlerideki geniş alanı birkaç kez etkili bir şekilde kullansa da bunu daha iyi yapabilmelerini bekledi futbolseverler. Tam da bu yüzden eksiklik olarak on numara pozisyonunda oyanayacak bir oyuncudan bahsedildi belki ama Bikoko’nun sadece iki haftadır idman yapıyor oluşu, yeni isimlerin takıma ısınmamış olmasına kadar pek çok sorunun olduğu yerde takım üzerine doğru analiz yapabilmek için biraz daha beklemekte fayda var. Özellikle başa baş oynamak istediğinde oyun olarak nasıl bir kurgu içerisinde olacağını merak ediyoruz. Galibiyete rağmen Hamza Hamzaoğlu’nun “skor iyi ama oyun olarak iyi değildik” demeci gelecek günler için umut vericiydi.

Muhteşem Asist..

Sertan Vardar’ın asisti maça damgasını vurdu diyebiliriz. Sağdan sola 40 metre pis vurun fasosuyla yapılmış asist golü getirdi. Tekrar tekrar izlenesi..

1 yorum:

Celal Abbas dedi ki...

Akhisarın golünde kaleciler içinde derslik bir durum söz konusu Top yere çarpınca öyle muazzam havalandıki tekniği en berbat oyuncu bile öyle muazzam havalanmış topla çok kolay aşırtma yapabilir. kalecinin orada durumu çok iyi okuması gerekiyor. Öyle Aşırtma için muazzam havalanmış topta kale boşaltılmaz. kalecinin böyle durumlar için önceden kafasında böyle senaryoları oynaması ,simüle etmesi lazımki daha doğru kararlar verebilsin.