24 Ağustos 2012

Footbonaut!


Almanlarda bir deyim vardır “Übung macht den Meister”. Sürekli antrenman yapmak sizi usta/Şampiyon yapar gibi çevrilebilir. Berlin’de müzik eğitimi alan insanoğlu bu gerçeğin farkında olarak futbola dair bu aleti icat etti. Footbonaut! Bu sene Dortmund bu ürünü satın aldı ve fiyatı 1 milyon Euro. Beş metre yüksekliğinde 14 metre kare olan bu alanın içerisinde bir yuvarlak var. O yuvarlağın çevresinde tenis antrenmanlarından aklınıza getirebileceğiniz 8 top atma makinası var. Oyuncunun çevresinde 1 metre 40 santim uzunluğunda 72 bölme var. Yapmanız gereken gelen topu kontrol edip 72 bölgeden istenilen yere topu geri göndermek. Doğru bölmeye topu kontrol edip gönderdikten sonra yeni top atılıyor. Makinalardan top atılmadan önce “biip” sesiyle uyarı geliyor. Topun şiddetinden iki top atılma arasındaki zamana kadar her şeyi değiştirebilir ve toplamda kolaydan zora doğru seviyeyi yükseltebilirsiniz.

Kabaca oyuncunun topla olan ilişkisini bu makinayla beraber oldukça iyi konuma getirebilirsiniz. Dortmund bu sezon bu aleti satın aldı ama geçen yaz da deniyordu. Zira bu alanda oyuncu gelişirse Glabach ve Dortmund’da görebileceğiniz “hızlı set oyunları” daha kolay olur.

U15 takımındaki Tom Trybull üst üste 40 topu kontrol etmeyi başarıp doğru bölmeye atarak şu andaki rekorun sahibi.

Oyuncunun topu kontrol etme ve doğru yere “hızlı” bir şekilde oynama becerisini geliştiren bu aleti ben her takıma tavsiye ederim. Bir transfer eksik yapın da alt yapınızdan bu aletle beraber güzel oyuncular çıkarmayı deneyin..1 yorum:

Celal Abbas dedi ki...

O aletin zemini eğer zemin gerçek çimse çok iyi değilse bişiler eksik kalıyor sanki.

Zihninde maçları oynamak heyecanlı heyecanlı oynamak ,zihninde oynarken sanki o anı yaşıyormuş gibi oynamak enaz antrenman kadar etkili bir teknik. ben çok faydasını gördüm. Bence bu zihin yöntemi hepsinden çok daha iyi bütün sektörlerde kullanılabilir ve beynin o işle devamlı meşgul olduğunu düşüneceğinden beynin ona göre özelleşmeye başlıyor. Üstelik beynine hedefde belirlemiş oluyorsun.