5 Ekim 2012

İlkay-Hart


Dortmund üç puanı fazlasıyla hak etmişti. Çok güzel bir oyun ortaya koydu ve deplasmanda olmasına rağmen rakibinden çok daha iyi pozisyonlar yakalayıp daha iyi oynadı. Lakin Hart'ı geçemedi.  Real Madrid maçında City çok erken havlu atabilirdi, yine Hart engel olmuş ve keyifli bir doksan dakikaya sebebiyet vermişti. Ferguson onu "son 20 yılın en iyi ingiliz kalecisi" olarak tanımlarken üçüncü ligde Shrews Bury'de iken almadığı için pişmanlığının hala sürdüğünü biliyoruz. Helal olsun, muazzam bir performans sergiledi.


Maçın bana göre bir diğer kahramanı ise İlkay Gündoğan. Onu ilk defa 2008 Ocak ayında yazmıştık burada. Lakin önemli ayrıntı ise şu...

Nürnberg'de oynadığı zaman Mehmet Ekici ile beraber göze batıyordu ama o dönem Ekici aslında İlkay'ın da önüne geçmişti. İlkay Gündoğan belki tekniği daha iyiydi ama kırılgan yapısı, dayanaklılığı sorundu. Mehmet Ekici oyunun her iki yönünü de oynayabiliyor oluşu, tekniği, canlılığı daha umut vaad eder durumdaydı. 

Birisi Bremen'e, diğeri Dortmund'a gitti.

Mesele de bu. Dortmund çıkışta olan bir takımdı ve Bremen ise tarihinin belki de en kötü dönemlerinden birisini yaşıyordu.  İlkay ilk yılında sırıttı ve iyi değildi. Lakin zamanla farklılaştı, dönüştü ve Dortmund onu kendi seviyesine çıkardı. City karşısında izlediğiniz İlkay'ın yüzde 65'i kendisi yüzde 35'i Klopp'un eseridir. Çok farklı, başka bir oyuncu peydah olmuş gibiydi. Oyunu bu kadar iyi yönlendiren, pas isabet oranı yüksek ve dayanaklılığı da.. 

Kariyer planlaması yaparken gideceğiniz takımı iyi seçmelisiniz. O takımın geleceğine, yatırımlarına iyi bakıp ona göre bir karar vermelisiniz. Bremen, belki de Mesut Özil'in başına gelmiş en güzel şey ama Mehmet için aynı şeyleri söyleyemiyoruz.. Keza İlkay Dortmund yerine Stuttgart, Hamburg gibi baka takımlara gitmiş olsaydı bugün ismi siliniyordu belki de..

5 yorum:

Batistuta35 dedi ki...

Mehmet demişken onun durumu nedir şimdi? Haftalardır bremende 18e bile giremiyor. o kadar mı kötü?

Borges dedi ki...

Vaziyet kötü. Sadece Freiburg'a karşı o da maçın sonlarında forma giydi bu sene.. bakalım düzelecek mi?

M.Cagdas dedi ki...

Milli takima alindi ama?

Celal Abbas dedi ki...

Mehmet ekici Milli takıma çağrıldı bu arada. Emre Çolak da galatasarayda aldığı süreler azalmaya başlamışken milli takıma çağrıldı.

Devil dedi ki...

Yaklaşık 1-2 sene önce Nuri reale gittiğinde İlkay onun yerini doldurabilecek mi tartışmaları yapılıyordu bu blogda. Ben taa o zamanlar İlkay'ı takip edeceğimi belirtmiştim. Hala takipteyim :-D. Yürüyedur...