26 Temmuz 2014

Futbolun Beceriksizleri Ansiklopedisi

Bugün stokları bitirdiğim için yeniden kitapçının yolunu tuttum.

Arda Turan'ın kitabını aldım. Okudum, bitirdim ve İspanyollar için oldukça ilginç gelebilecek ayrıntılar olsa da bizim memleket insanı için çok bir şey ifade etmiyor. Bunu da yanında almıştım, diğer iki kitap ile beraber. Christian Eichler'in bir derlemesi.

Eğer ki zamanında furya olan blogları okumaktan keyif aldıysanız bu kitabı mutlaka edinin. Az önceki Tasmania postunu da biraz buradan biraz da öncesinde edindiğim bilgilerin karışığı olarak yazmıştım. Henüz başlarındayım ama şu alıntıyı da yaparak kitabın içeriği hakkında sizi bilgilendireyim.

 Haka Valkeakoski

2850 seyirci kapasiteli bir stadyuma sahip bu Finlandiya takımı 90'lı yılların ikinci yarısında şu orijinal serileri yakalayabilmişti: Şampiyon(1995) küme düşüş (1996) Birinci Lige çıkış (1997) Şampiyon(1998,1999,2000) UEFA Kupası ilk turunda ikinci tura yükselen Union Berlin karşısında mağlubiyet(2001)

Demem odur ki keyifli bi derleme olmuş. Angola'dan Eric Cantona'ya uzanan çok geniş bir yelpaze futbolun beceriksizlerini ve ilginç ayrıntılarını kitaplaştırmış.  Oyuncu döven hakemden faul sonrası hapse giren Duncan'a ve  ilk milli maçına kırmızı kart görene kadar irili ufaklı ama hemen hepsi keyifli sayısız hikaye. Orijinal bir blog postu kadar olması da okumayı kolaylaştırıyor.

İthaki yayınlarından çıkan bu kitap 12 Lira. Fazlasıyla değer..


Hiç yorum yok: