16 Nisan 2012

Dil etkisi2011 Mart ayında beş büyük ligi analiz edip "o ülkenin dilini konuşmayan" teknik direktörün geçmişte olduğu gibi başarılı olma şansı bugün çok zor demiştik. Futbol gelişti, ülkeler arası farklar azaldı ve artık en ufak ayrıntı kaderinizi çizebiliyor. Uçağın üzerindeki çizik gibidir, uzaktan bakıldığında görülmez belki ama uçak belirli bir hıza ulaştığında onun düşme nedenidir. Futbolun gelişimi de fazlasıyla hızlı oldu.

Hamburg dönemi burada Fatih Terim söylentisi çıktığında hemen üzeri çizilmişti zira o "Almanca" bilmiyordu. Hepsi budur.. Oldukça da önemlidir.

Mourinho'ya basın toplantısında yeniden Bundesligaya gelme şansın varmıdır diye sordular. Cevabı ise fotoda görüldüğü üzere kulaklığı çıkarıp ancak bu kulaklık olmadan sorunu anlayabildiğim zaman olmuştur. Almanca bilmiyorum ve dil teknik direktörlük mesleğinde fazlasıyla önemli olan bir etkendir diyor.

Haksız mıdır?

3 yorum:

felix mourinho dedi ki...

merak ediyorum, zeman yerine mou başkan fener'e gelseydi türkçe de öğrenecek miydi acaba ?

mou reyiz de almanya'da sıkılır. gelirse münih'e gelir, onda da sezonu 25-26.haftada kapatır, başa çıkacak rakip olmaz, olamaz.

Borges dedi ki...

öyle. Herhangi bir yerde "başarısız" olasıya kadar her yerde her koşulda başarılı olur önermesi geçerlidir:)

Futbol Arısı dedi ki...

bunu şuan türkiye'deki kuluplerde kavramış görünüyor.